Паралелните светове на българската и европейската журналистика

неделя, януари 15, 2012 |

Преживях малък културен шок, когато от журналист, работил в български всекидневници, преминах в Еурактив, интернет-медия в Брюксел, специализирана по европейската тема. Нямаше да разказвам за това, ако този сблъсък не беше затвърдил у мен съмнението, че макар и България да влезе в Евросъюза, живеем в паралелни светове. Уверих се, че бавно потъваме в един задушлив провинциализъм, при който новини, в които името на България не е замесено по задължително скандален начин, сякаш не са достойни за българската публика. Дадох си сметка също до каква тревожна степен ние, българите, игнорираме въпросите, които в Западна Европа предизвикват най-голям интерес.

КАЗАНО на ученически език, материалът, който трябваше доста бързо да наваксвам, е глобалното затопляне и свързаните с това промени в поведението на хората, които наистина се стремят да смекчат тези последици за децата си. Това е енергийната сигурност, която неизвестно защо само ние, българите, сякаш смятаме, че ни е гарантирана, това са усилията, които биха направили така, че Европа да оцелее при изострящата се глобална конкуренция, известни също като Лисабонска стратегия, това е бъдещето на Европа, включително нейните бъдещи граници, и евентуалното място на Турция в Евросъюза, това е начинът, по който Европа ще взема решения, със или без Лисабонски договор. Има и още, и по-нататък ще се опитам с малко повече подробности да предам впечатленията си.

Безразличие за съседа

ПАРАДОКСАЛНО Е, че България е непосредствен съсед на Турция, но евентуалното място на Турция в ЕС сякаш не интересува българската общественост. На политическо ниво е ясно, управляващите не желаят да навлизат в темата, най-вече поради участието на ДПС във властта. Но все пак въпросът е от особено значение за България, защото при евентуалното присъединяване на Турция, каквито и да бъдат преходните периоди, по-големият ни съсед ще бъде равноправен играч на наша територия (ние също на тяхна, но наистина при твърде особени пропорции, особено демографски), а последиците за това сякаш не ни вълнуват.

Не е необходимо непрекъснато да посочвам Еурактив, защото това важи за европейските медии изобщо - дългият и труден път на Турция към еврочленството заема полагаемото му се място. Мненията са различни, но е общо убеждението, че от решението да се запази или не перспективата на еврочленството на Турция зависи много в геостратегически и във всякакъв друг план. Европейците, дори на най-отдалечените западни брегове на континента, си задават въпроса за последиците от това, една толкова голяма и различна в културно отношение страна да получи равни права в европейското пространство. Затова европейските медии следят с особено внимание вътрешнополитическото положение в Турция, като всеки породен конфликт между кемалистите, пазители на светското наследство на Ататюрк, и умерените ислямисти на премиера Реджеп Ердоган, се разнищва с големи подробности. Нищо такова не съм забелязал в нашите медии. А когато в близкото минало съм поемал инициативи да пиша на тази тема, колеги с авторитет са ми предлагали да насоча перото си в други посоки.

Бъдещето на ЕС

РАЗБИРА СЕ, бъдещето на Европа най-вече се отъждествява с ходенето по мъките, започнало, откакто ирландците отхвърлиха Договора от Лисабон на референдум. Днес, след кратката война в Грузия, стана ясно, че ако иска да играе сериозна международна роля, Европа трябва да се сдобие с президент. До голяма степен Никола Саркози изигра ролята на такъв президент на Европа, но това е само поради щастливото съвпадение, че толкова важна страна като Франция беше председател на Евросъюза в този момент. Ако председателството беше на Чехия, която действително ще го поеме от 1 юли, нещата щяха да изглеждат съвсем различно.

Същото се отнася за енергийната сигурност. Договорът от Лисабон дава възможност за започване на единна европейска политика с основния доставчик на газ на Евросъюза – Русия, но засега страните преговарят самостоятелно с Русия, която доста успешно прилага тактиката „разделяй и владей”.

Отново официалните български позиции се придържат към задължителните дипломатичност и оптимизъм: няма риск за енергийните ни доставки, националният интерес е защитен по най-добрия начин и т.н. Друг е въпросът, че европейският проект за алтернативен газопровод Набуко, който да доставя неруски газ до Западна Европа, преминавайки включително през България, вече е във виртуалната сфера, откакто България, Гърция и Сърбия поеха ангажименти по проекта Южен поток. Но темата за геополитиката на „Газпром” оставя равнодушни и българските медии, за които той е по-скоро спонсор и рекламодател, отколкото свръхважен геополитически фактор.

Бъдещето на Европа и новите инструменти, с които тя би могла по-добре да се справя с предизвикателствата, не вдъхновяват българската журналистика. Дали защото изглеждат абстрактни, дали защото България вече е дала зелена улица на Договора от Лисабон, но всички акробатични усилия, които се правят в европейските канцеларии, за да се излезе от задънената улица след негативния ирландски референдум, са спестени на българския читател.

Луда надпревара

ВМЕСТО ТОВА европейската тема у нас се засяга единствено в перспективата на ключови доклади на Еврокомисията по механизма за наблюдение, който бе цената на приемането ни (макар и неподготвени) през януари 2007 г. Именно „перспективата”, защото за съдържанието на докладите се пише винаги в сензационен стил, преди да бъдат приети, и никога след като текстовете им бъдат публикувани.

Български колеги, отговарящи за европейската тема в различни медии, са ми споделяли, че живеят в непрекъснат стрес, защото ръководителите им изискват от тях да научат поне нещичко от съдържанието на докладите на Еврокомисията преди тяхното публикуване, за да се натрие носът на конкуренцията. Питам се, кому е потребно това. Молили са ме да изпратя поредния доклад предварително и са се учудвали, че не правя никакво усилие да го получа предварително, защото наистина има смисъл тези текстове да се коментират само след като бъдат публикувани официално.

Без контрол

И ТАКА, в някаква мазохистична инерция изчерпваме „европейската” тематика, като родната преса обогатява редовно читателя с факсимилета на нонпейпъри и друга служебна кореспонденция - нещо, което със сигурност не се прави където и да било другаде. Стигна се даже дотам, че един строго конфиденциален доклад на ОЛАФ, службата за борба със злоупотреби със средства на ЕС, бе публикуван от почти всички български медии. Имаше и друг скандален случай, след като журналистът Мартин Карбовски пусна в ефир по Дарик Радио запис на брифинг, проведен при правилото „изключени микрофони” и без цитиране на източник. След това българските журналисти в Брюксел бяха поставени известно време под карантина и говорителите на еврокомисията отказваха да им дават информация, защото наистина бяха преминати всякакви граници. Последният епизод е, че Карбовски трябваше да дойде отново в Брюксел, пак на разноски на Комисията, за да се извини, само че в последния момент просто не се качи на самолета.

Коренно различно преминава една пресконференция на български премиер или министър в Брюксел след заседание на Европейския съвет, в сравнение с тези на другите му колеги. Темата на заседанието рядко занимава българските журналисти. Задаваните въпроси са почти задължително свързани с най-прясната интрига в София. Колеги са ми се оплаквали, че няма как да не задават подобни въпроси, защото от редакциите им това очакват.

Слънцето и въздухът

НО НАЙ-УДИВИТЕЛНО е значението, което тук, в Брюксел, и в развитите западни европейски страни се придава на промяната на климата и на усилията да се овладее глобалното затопляне. Най-четените материали винаги са свързани с тази тема. По поведението на хората личи, че те наистина променят начина си на живот, защото са убедени, че това е необходимо. Масово големите автомобили се подменят с миниколи, масово хората ходят на работа с велосипед или с обществен транспорт. Просто не е благоприлично да се ходи на работа с автомобил, той служи най-вече за пазаруване, което се прави веднъж седмично, за да се отделят по-малко парникови емисии. Масово хората изчисляват собствените си емисии на въглероден двуокис (има такива компютърни програми) и се опитват да ги намалят.

Няма смисъл да правим паралели, особено на фона на софийските задръствания, но и на политическо ниво личи, че у нас общоевропейското задължение да се намалят равнищата на емисиите на въглероден двуокис се възприемат като опит да се попречи на развитието на страната след дълъг период на упадък. Тоест като поредния заговор срещу България, един стереотип, от който не можем да се отървем още от тоталитарно време. Защото начинът, по който българското правителство реагира на критиките от Брюксел, не може да излезе от този коловоз, но това може би е тема за отделна статия.

Излагайки тези тъжни съждения, не мога да не добавя, че и в българските медии има светли лъчове на добра журналистика, свързана с европейските теми. Анализите на Светослав Терзиев в „ Сега” са висока камбанария над други схлупени покриви, а поне един всекидневник – „Дневник”, публикува новини, свързани със събитията в Евросъюза, в обем, съпоставим с този на добрите западни издания. Има и други попадения, но не са много. Но и „ Сега”, и „Дневник” са доста „бутикови” вестници, тоест не стигат до много хора. Ширпотребата предпочита куриозни и де факто евроскептични новинки, в редките случаи, когато изобщо реши да пише за втората българска столица, Брюксел.

Мисля, че на работно равнище българската журналистика няма проблем. Проблем е, че медийните ръководства не разбират и не желаят да разберат това, което евроинституциите правят или се опитват да правят. Същото невежество цари и в политическата сфера, и по същия начин се маскира с пренебрежение или цинизъм. И се предава надолу по канала като политически правилното поведение. Не би било учудващо, ако евроскептицизмът и дори евроцинизмът разцъфтят у нас. Уви, на Балканите медиите често са правили лоша услуга на обществата.


Георги Готев

0 коментара:

Публикуване на коментар