Ердоган: Турция е модел за ислямския свят
понеделник, октомври 01, 2012 |
Реджеп Тайип Ердоган утвърди положението си на най-влиятелен политик в Турция с голяма реч на конгреса на управляващата Партия на справедливостта и развитието в Анкара.
Премиерът каза, че под ръководството на неговата умерено ислямска партия за 10 г. Турция се е утвърдила като демократична регионална сила, която е пример за целия мюсюлмански свят. "Ние сложихме край на ерата на военните преврати в Турция", похвали се той.
"Ние се наричаме консервативни демократи. Фокусирахме нашите усилия за промяна върху основните права и свободи. Това намери широк отзвук далече зад границите ни", каза Ердоган пред очите на двама видни чужди гости на конгреса - президентите на Египет - Мохамед Мурси, и на Киргизстан - Алмазбек Атамбаев, както и пред лидера на иракски Кюрдистан Масуд Барзани.
Нито една опозиционна партия обаче не изпрати делегация на конгреса.
Говорейки над 2,5 ч, Ердоган обеща и нова страница в отношенията на държавата с 15-те милиона кюрди в страната. Мнозина видяха в речта му визията на партията за следващите 10 г. начело на управлението на страната.
Той обеща също, че усилено разработваният сега проект за нова конституция ще направи Турция по-плуралистична страна. Конгресът подкрепи идеята му тя да се превърне от парламентарна в президентска република от френски тип. Това ще позволи на Ердоган, който няма право на повече мандати като премиер, да остане ключовият политик в страната, вече като президент.
Дали обаче това негово намерение ще се осъществи, е под въпрос. Неотдавнашни проучвания сочат, че турците са по-склонни да предпочетат досегашния президент Абдулах Гюл пред Ердоган. Но до следващите избори през 2015 г. остава още доста време и нещата могат да се променят, отбелязаха наблюдатели.
На конгреса през уикенда Ердоган призова също Русия, Китай и Иран да спрат подкрепата си за режима на Башар Асад в Сирия. "Историята няма да им прости това", отбеляза той. Именно тази позиция на Анкара спрямо Сирия се очертава като най-сериозния й външнополитически неуспех засега. Турция очакваше бързо падане на Асад, както това стана с режимите в Кайро, Тунис и Триполи, но затягането на сирийската криза я изправи пред нови проблеми с кюрдите.