Гърция блокира пенсии на българи

понеделник, ноември 19, 2012 |


Гърция блокира пенсии на българи
Стотици българи с години без успех се опитват да получат документите си за пенсия от Гърция. Това е най-често срещаният проблем, за чието разрешаване сънародниците ни търсят междуведомствения център СОЛВИТ. Неговият офис се намира в сградата на Министерския съвет. Задачата му е да помага в разрешаването на казуси, възникнали с българи в държави от ЕС и Европейската икономическа зона.
Проблемът с Гърция се отнася най-вече за българи, които са работили и в двете страни и не им достига стаж за българска пенсия. Към стажа си у нас българите имат право да прибавят и годините, през които са работили в Гърция. Въпреки че са подали документите си, нашенци чакат дълго потвърждението от гръцка страна, а през това време не получават доход.
По няколко души на седмица плачат по телефона.
Случаите на плачещи по телефона хора с проблем в пенсиите заради Гърция са по няколко на седмица, обясняват от СОЛВИТ центъра. Някои чакат от 2007 г.
Центърът приема сигнали на българи с проблеми с администрацията на друга държава. Служителите му проверяват сигнала, събират всички необходими документи и се обръщат към СОЛВИТ центъра в държавата, породила проблема. Нашите специалисти трябва да убедят колегите си, че има нарушение и те да се заемат с администрацията на своята държава. Гръцкият СОЛВИТ център обаче е спрял да отговаря поради структурен проблем в самата държава. Затова Европейската комисия е препоръчала потърпевшите българи да изпращат жалбите си до нея. Най-големият осигурителен институт в Гърция ИКА преди седмици промени разпоредбите си за даване на пенсии за чужденци. Целта е опазване на осигурителната система и отпускане на пенсии само на хора с реални права. Причината - много възрастни, основно от България и Румъния, работели по година и половина в Гърция и след това получавали минималната пенсия, която заедно с добавките надхвърля 700 евро.
Това твърди вестник “Български новини”, издаван в южната ни съседка.
Като цяло социалните проблеми са номер едно за българския СОЛВИТ център. Хора, работили в Испания, често не могат да получат обезщетение за безработица след завръщането си у нас, защото им се бави формулярът за осигурителен стаж. Проблемът донякъде е в самото европейско законодателство, защото няма определен срок - пише само “разумен”.
В Англия бавят студентите ни за работа.
Най-тежкият проблем на българските студенти във Великобритания е, че местните бюрократи бавят издаването на работно разрешително повече от половин година. Става въпрос за така наречената “жълта карта”, която дава право на студентите да работят на Острова на половин работен ден. Наскоро българският СОЛВИТ е решил такъв проблем за 27 дни, след като преди това наш студент чакал седем месеца. В същото време се оказва, че младежи, които идват да учат във Великобритания от страни извън ЕС, получават този сертификат веднага при записването си.
Има проблеми и с европейската здравна карта. Наша студентка в университет във Франция е била принудена от ръководството на учебното заведение да си плати медицинска застраховка, защото университетът не признавал картата. Отново след намесата на българските експерти проблемът е разрешен, а на студентката й е възстановена сумата. Англичани, живеещи в България, също се оплакват, че нашите лекари им искат пари и не признават европейската им осигуровка.
Британци искали и да се реши проблем и с избиването на кучета в българското село, в което живеят. Въпреки че това не е европейски въпрос, служителите им обяснили къде да подадат сигнал. Българският СОЛВИТ център е отворил врати от 2007 г. Оттогава до октомври т.г. към него са се обърнали 1112 души. Дори когато търсещите помощ не отговарят на критериите на СОЛВИТ, служителите ги насочват къде да се обърнат.
Георги Ангелов