България се въздържа за статута на Палестина

петък, ноември 30, 2012 |


Снимки: Ройтерс
България гласува с "въздържал се" в ООН за статута на Палестина. Своето "да" дадоха 139 държави, "не" - 9, а "въздържалите се" са 41. Като страната ни са гласували още Великобритания и Германия. "Против" са САЩ, Израел, Канада, Маршаловите острови, Микронезия, Науру, Палау, Панама и Чехия.
Постоянният ни представител в ООН посланик Стефан Тафров обясни пред БНР, че България е сред въздържалите се, защото взетото решение за статут на непостоянен член на Палестина не скъсява пътя към мира."Не винаги механичното мнозинство е правилно във всичко и не винаги малцинството греши във всичко. Няма особена пропаст между гласувалите "за" и въздържалите се, и дори гласувалите "против". Целта се споделя от всички страни-членки на ООН. И въпросът е кой е най-прекият път към нея и доколко тази резолюция скъсява този път или го удължава. Нашият анализ показва, че тази резолюция по-скоро удължава пътя към мира."

Резолюцията пречи на мирния процес заради позицията на САЩ, призна българският посланик. "Вреди заради сегашното разположение на силите в региона и заради позицията на много важен посредник в мирния процес, какъвто са Съединените щати. Без активната роля на американската дипломация мирът е невъзможен. Това е истината. Промяната в статута няма да помогне на палестинците."
Ще продължим да имаме приятелски отношения с палестинците и с израелците, каза още Тафров в интервюто.
Стефан Тафров потвърди, че има риск палестинците да внесат обвинения срещу израелските лидери в Международния наказателен съд за военни престъпления, както и възможността САЩ да спрат 500 милиона долара помощи за Палестинската власт като ответна санкция. "Това е сериозно опасение на страни, които гласуваха по различен начин, не само на Съединените щати. Например Великобритания, която се въздържа, беше поискала от президента Абас изрично да декларира в речта си, че Палестина няма да търси възмездие срещу израелци в Международния наказателен съд, което президентът Абас не направи. Именно поради тази причина Великобритания реши да не подкрепи резолюцията."
Липсата на единно гласуване сред европейците отслабва позицията на ЕС по въпросите за Близкия изток, коментира още посланик Тафров.