Преговорите в Турция по проблема с непризнаването на дипломи от български висши училища бяха изключително успешни, но много трудни, каза министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов.
Министърът беше в Турция заедно с президента Росен Плевнелиев по време на официалното му посещение.
На четири нива в Турция поставихме въпроса с непризнаването на дипломи от български висши училища - при президента, премиера, при министъра на образованието и в Съвета по висше образование, заяви Игнатов.
"След тези срещи мисля, че тези
10-11 искания на турския посланик към нашите ректори отпаднаха, остава за изясняване единствено въпросът с посредническите фирми",
В тази посока ще има още стъпки, но на първо време от Турция са заявили, че "ще признават дипломите от всеки университет, който не използва посреднически фирми при набирането на студенти". Тези фирми обаче не са свързани с академичната дейност и ако някъде при тях има престъпления - те са престъпления от общ характер, коментира Сергей Игнатов.
Според министъра за България е важно, че съмненията към българското образование са отпаднали и сега ще бъдат пратени покани, за да дойдат в България президентът на Съвета за висше образование на Турция, неговият заместник и турският министър на образованието.
Ще организираме у нас среща със Съвета на ректорите, в която да участват президентът на Съвета за висше образование на Турция и неговият заместник. На тази среща ще се решава въпросът с посредническите фирми, уточни министър Игнатов.
"Сигурен съм 80 процента, че ще има решение университетите да декларират, че, след като фирмите са докарали студенти от Турция в България и те са се записали, няма да имат повече комуникации", заяви той.
Както е известно, броят на турските студенти в България през последните години е нараснал значително. Преди 5 години те са били около 4000, а през тази година са вече 6494.