Прессъобщение на Главно мюфтийство

събота, декември 29, 2012 |

Настоящото изложение е официалната позиция на Главно мюфтийство на Мюсюлманското изповедание в Република България по повод поредица публикации в средствата за масова информация относно последното заседание по т.нар. „дело срещу тринадесетте имами” в Окръжен съд – Пазарджик.
    Без да се ангажираме с подробен анализ на тези публикации, осъзнавайки се считаме задължени да изразим опасенията си от предимно анонимните внушения, че заместник-главният мюфтия на „Мюсюлманско изповедание” Бирали Бирали:
фигурира в „списъците на проповедниците, които са получавали пари от нерегистрираната у нас ислямистка организация "Ал-Уакф Ал-Ислями",  на които се е позовала прокуратуратура  по време на съдебното заседание;
е критикуван – „според обвиненията” – от други мюсюлмански духовници заради това, че проповядва радикален ислям, като „сигналът за това бил подаден от главния мюфтия”.

Считаме, че формирането на общественото мнение относно религиозната институция и нейните ръководни органи изисква познаване на действителните факти и обстоятелства, които се свеждат до следното:
- в проведеното на 21.12.2012 г. открито съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик, не е представял списък с имена на лица, финансирани от "Ал-Уакф Ал-Ислями” и не би следвало в съдебния протокол да е отразено произнасяне по ненаправено доказателствено искане;
- като участник в цитираното дело заместник-главният мюфтия Бирали Мюмюн има качеството на свидетел и като такъв е дал показания. Няма повдигнато срещу него обвинение за каквото и да е престъпно деяние и не фигурира в списъка на обвиняемите по делото, чиито имена са общоизвестни;
    - не съществува сигнал по никакъв повод от Главния мюфтия – д-р Мустафа Хаджи, срещу неговия заместник Бирали Мюмюн. Липсата на конкретика за дата и адресат на сигнала препятства възможността да изложим аргументи за несъстоятелността на това твърдение. Последното е лишено от всякаква логика, доколкото уставът на Изповеданието регламентира вътрешни правила за отстраняване на заместник-главните мюфтии при извършване на закононарушения.
    Позицията на Главно мюфтийство е израз на разбирането за ролята на обществените медии в спазването на баланса между две основни човешки права – правото на информация и правото на свободата на словото, предпоставящ реалното упражняване и на останалите граждански права, включително – правото на вероизповедание.
   

ПРЕССЛУЖБА НА
ГЛАВНО МЮФТИЙСТВО