Русия и Турция: парите са по-важни от взаимната любов

понеделник, декември 03, 2012 |

За 3 декември е планирано посещение на президента на Русия Владимир Путин в Турция. В последно време отношенията между Москва и Анкара са помрачени от различията в позициите за Сирия. Но икономическото сътрудничество се развива изключително успешно. Не е трудно да си представим как е реагирал президентът на Русия Владимир Путин на 10 октомври, когато бе съобщено, че Турция е принудила в Анкара да се приземи сирийски самолет, изпълняващ полет от Москва. Подозренията на турските власти за това, че на борда на машината е имало оръжие за сирийския диктатор Башар Асад не се потвърдиха. Турските медии съобщиха, че товарът е бил от електрически кабели. Възможно е това да е било случайно съвпадение, но няколко часа преди инцидента Путин отмени визитата си в Турция. Сега обаче той трябва да пристигне в Анкара за участие в Третото заседание на руско-турския Съвет за сътрудничество.

Неразбиваем брак по сметка

Във времената на студената война СССР и Турция бяха в различни лагери. През 90-те години на миналия век между Москва и Анкара се разгоря съперничество за влияние в региона. След идването на власт на Владимир Путин отношенията започнаха да се подобряват. Днес годишният обем на стокооборота между двете страни достига 35 милиарда долара. До 2015 година трябва да достигне 100 милиарда долара. Ето само няколко факта. Турция е вторият по големина купувач на руски газ и страната зависи на 60% от руските доставки. Първата АЕЦ в Турция на стойност около 20 милиарда долара ще бъде построена от фирми от Русия. През миналата година Турция е била посетена от 4 милиона руски туристи. Руската „Сбербанк” купи за 3,5 милиарда долара турската „Денизбанк”. И накрая, през последните 20 години турските фирми добре печелят от експорт на товари и строителни проекти на руския пазар.

Сирийската лъжица катран в кацата с меда

Меденият месец между Москва и Анкара можеше да продължава до безкрайност, ако не беше конфликтът в Сирия. Министърът на външните работи на Турция Ахмет Давутоглу не се стесняваше с думите и поиска да „бъде оказан натиск на тези, които подкрепят Сирия, и които трябва да бъдат изолирани”. В Москва тези думи не останаха незабелязани. Напрежение в отношенията добави и решението на НАТО да разположи в района на турско-сирийската граница ракетни комплекси „Пейтриът”. Целият конфликт около Сирия показва, че Турция е толкова заинтересована от укрепването на своята роля на регионална държава, че е готова дори да си поиграе с нервите на Русия. Въпреки това, страните се стараят да не изострят ситуацията. Путин ще посети Анкара в период на нелеки отношения и това показва колко важна за Русия е Турция. В Москва са се отказали от старата представа, че Турция е „американски полицай” в региона, след като през 2003 година Анкара не се поддаде под натиска на Вашингтон и отказа да изпрати свои военнослужещи в Ирак. А премиерът Реджеп Тайип Ердоган призна в интервю за вестник „Хюриет” в края на ноември, че Русия играе ключова роля в конфликта в Сирия. Може би най-лаконичната и точна оценка на днешните руско-турски отношения даде строителният предприемач Ерман Йълъджак. В интервю за вестник „Милиет” той определи отношенията между Русия и Турция като „католически брак” – партньорите може да се карат, но разводът не е позволен.

 „Дойче веле”