Веднага след даване ход на делото защитата поиска да не се приема и чете експертизата на Агоп Гарабедян, която бе на тема: " Какво е антидемократична идеология" и какво е " проповядване".
Тя е била изготвена на база предоставени му материали иззети от обвиняемите в хода на разследването срещу тях. Искането бе мотивиратно с факта, че експерта е историк, а не специалист теолог, или арабист, поради което нямал нужната коптетентност.
Освен това според Ина Лулчева вещото лице е манипулирало предоставените му за анализ текстове и е определило авторите им като радикални ислямисти. Съдия Ивета Парпулова обаче отхвърли мотивите на защитата и еспертизата на Гарабедян бе изслушана и приета.
По подобен начин адвокатите на подсъдимите поискаха да не се приема и комплексната експертиза " Богословие, социология и арабистика", изготвена от богослова Клара Стаматова - Тонева, социолога Антонии Гълъбов и арабистите Симеон Евстатиев и Иван Дюлгеров.
От името на защитата адвокат Васил Василев поиска отвод на експертите Стаматова и Гълъбов, с мотив че са предубедени и са използвали данни от делото за свои проучвания и публикации извън съдебната зала.
Двамата обаче отказаха да си направят отвод и отхвърлиха обвиненията на защитата. Извън тези прения адвокат Василев заяви, че подсъдимите са дискриминирани, защото сред привлечените експерти няма нито един мюсюлманин, или специалист по ислямска теология.
"Представете си да съдят 11 православни свещеници и вещите лица да са мюсюлмани.", заяви защитникът и определи случващото се на процеса като недопустимо. Въпреки това съдия Парпулова отхвърли искането за защитниците и прие изслушването на експертизата.
Според заключенията на Клара Стаматова -Тонева в предоставената й за анализ ислямска литература има заложени постановки на радикален ислям. Антонии Гълъбов пък определя иззетинте от подсъдимите материали като литература с пропаганден характер.
..............................................................
Процесът срещу 13-те мюсюлмански проповедници, който бе започнат в България през септември, започна отново днес с дебат относно компетентността на независимите експерти, които според защитата не са запознати с исляма, предаде АФП.„Това е очевидно нарушаване на обективността. Дебатираме в рамките на процес срещу мюсюлмански проповедници в отсъствието на теолози, които познават исляма. Това е дискриминация”, заяви един от адвокатите на защитата.
Спънката изникна в рамките на процеса срещу български мюсюлмански проповедници, които са обвинени, че са проповядвали радикална идеология, основана отчасти на салафизма.