Българско село иска да е гръцко

вторник, октомври 30, 2012 |

Българско село иска да е гръцко В село Црънча почитат празника Курбан Байрам. Тогава всички хора излизат на площада и всеки се здрависва с всеки, а по младите искат на по старите прошка.Сега обаче инициативен комитет от селото иска то да стане гръцко, за да се решат проблемите със сбъркания земеразделен план. Снимка Петя Гайдарова
Инициативен комитет от доспатското село Црънча настоява пред институциите най-после да се реши проблемът с връщането на земеделската земя на 800 жители. Ако това не стане, селяните искат да се прехвърлят административно към Гърция.
Искаме специална процедура за прехвърляне на крайграничните села Црънча и Бръщен към гръцката област Драма или към град Кавала, се казва в писмо на местните към институциите. Искаме да минем в гръцко, защото се надяваме поне там да бъдем уважавани като земеделски производители и да бъде уважавана собствеността ни над земята. Ако институциите не ни обърнат внимание, ще започнем протести и блокиране на границата с Гърция", каза шефът на инициативния комитет Васил Войнов, който e бивш зам. социален министър от предходното правителство.
Откритото писмо, подписано и от кмета на селото Илин Долапчиев (ДПС), е пратено на президента, премиера, ГЕРБ, ДПС, БСП, "Движение България на гражданите" и посолството на Гърция.
Причината за протестите е невърнатата от над 20 години земеделска земя на цялото село. В началото на прехода в Црънча първи започват процедура за връщане на земята, но заради унищожени преди десетилетия документи хората не могат да докажат собствеността и се налага изготвянето на нов кадастрален план. Той обаче бил сбъркан на 95%.
Хората го обжалвали и през 2004 г. се прави ново заснемане, но още не е влязло в сила, тъй като не е платено на фирмата, изготвила плана и местните не могат да си получат скиците. "Получихме обещания от кмета на Доспат Антим Пържанов (ГЕРБ), че ще се намерят нужните 70 000 лева, за да се плати на фирмата и да си върнем земята, но това не стана", разказа Войнов.
Обещах да им съдействам и преди 3-4 години ходих в Министерството на земеделието, но ми казаха, че категорично държавата не може да плати, каза каза кметът Пържанов. Нямало правна форма да плати и общината, тъй като в поземлената комисия документите са на индивидуални партиди. Проблемът е, че в началото, когато държавата е плащала за връщането на земята, никой не е обяснил процедурата в селото. Тези земи в момента са общинска собственост, заключи кметът. 

trud.bg