Н. Дъбов: Процесът в Пазарджик е против националните интереси на България

вторник, ноември 13, 2012 |


"Аз също съм един от обвиняемите. Честно да ви кажа това обвинение все още не е ясно за българското общество, за международната общност, разбира се и за мен", казва Неджми Дъбов, районен мюфтия на област Смолян.
"Тъй като обвинението в проповядване на антидемократични ценности е много общо. Самото проповядване, изразяване на мнение, позиция не е ли част от самата демокрация", пита той. Дъбов също е сред обвинените по делото за т. нар. "радикален ислям", което се гледа в Пазарджишкия съд и продължава в сряда. "Религията и религиозните общности имат това право по Конституция – да проповядват. Не е задължително религиозните принципи да са съвместими с демокрацията. По този начин ние цензурираме религията, така че и в християнството, юдеизма и исляма има много неща, които са противоречиви с демокрацията, но това не означава, че те са заплаха за националната сигурност и обществения ред, тъй като това е обвинението де факто.
Това обвинение реално, по-общо погледнато, това означава, така се води в Наказателния кодекс престъпление против републиката. С моята дейност, с моята обществена дейност, открита публична, аз съм и районен мюфтия на област Смолян от 2008 г., както и член на Висшия мюсюлмански съвет. Това е колективния орган на изповеданието, на мюсюлманската общност в България. Така че ако с моята си дейност аз съм заплаха за националната сигурност, за обществения ред, трябваше да се вземат мерки в момента на констатирането на такава. Това обвинение още не е дефинирано правилно, точно какво е. Така, че да ви отговоря в какво съм обвиняем – аз все още не мога да разбера в какво ме обвиняват", казва Неджми Дъбов.
Според него религиозните догми не са предмет на съда. "Теологични дебати датират още от началото на ислямската религия. Те продължават 14 века, ще продължат и за в бъдеще. Те са както в ислямския свят, така и в Турция, така и в България. По това има дебат, политиците водят дебати по икономиката, по бюджета, по финансите. Ние, религиозните лидери, теолозите, проповедници, ние водим дебати относно религията. Това не е предмет на разглеждане нито на ДАНС, нито на прокуратурата, това е нещо, което е право. Това е от правото на вероизповедание да има дебат по различни казуси. Пак подчертавам, че това не може да бъде заплаха за националната сигурност", заявява той.
"Самият факт, че ние сме регистрирани по Закона за вероизповеданията, той почива на Конституцията, устава почива на Закона за вероизповеданията и всички международни актове. Той е вписан в съда, моето име е там, моето ЕГН, моята дейност във всички общини. Няма нещо, което ние да сме казвали или насърчавали, а още повече да имаме дори вътрешни убеждения, нагласи или мисли, че това, което е съгласно законодателството, то да не бъде спазено. Напротив, ние претендираме, че сме абсолютно съвестни граждани, спазвайки Конституцията и всички закони и поднормативни актове, с които имаме допирни точки", заявява районният мюфтия на Смолян.
"Само бих могъл да гадая кой има полза, но със сигурност това е против националния интерес. Това е против авторитета на България пред Европа и света. Това не би изиграло никаква добра роля. Това дело, този процес, е прецедент както в България, така и в Европа, такова дело няма в ЕС. Този процес се наблюдава от европейски наблюдатели, от общественици и от международни медии, институции. Убеден съм, че до този момент не носи никакви позитиви. Напротив, негативите са много повече. Ние не ги създаваме, ние се опитваме да спазваме и това насърчаваме нашите миряни – да спазват и да се придържат към законите на държавата. Никой не е проповядвал или агитирал нещо анти-демократично, анти-конституционно, анти-държавно. Това са неща, които за нас са твърде чужди като понятия, още повече като фактология", казва Дъбов.
И продължава: "Акцията през 2005 г. беше доста помпозна, тя беше отбелязана с едва ли не триумф. Всъщност получи се това – прави се акция, но не се знае за какво, срещу кого, какво се търси и какво се цели. Тепърва впоследствие бяха необходими цели 2 години разследване, за да може да се дефинира в какво трябва да обвиним тези хора, за да ги изкараме престъпници. Престъпници изкарваме тези хора, които са легитимно избрани от мюсюлманите. На три национални поредни конференции аз съм избиран за член на Висшия мюсюлмански съвет, на конференции регионални аз съм избиран за районен мюфтия с пълно мнозинство от всички имами в областта.
Какво означава това – когато посягаме срещу тези хора това не е ли косвено или индиректно посягане срещу цялата мюсюлманска общност. Затова хората са чувствителни, това е съвсем нормално. Ако не са чувствителни, това може би е притеснителното. Защото ние говорим за едно гражданско общество, което в рамките на 23 години все още е слабо развито в сравнение с другите съседни държави – Гърция да кажем. Да не говорим вече за държавите, в които демокрацията е намерила своите устои – Франция, Америка. В България демокрацията е все още крехка. Това бреме на този авторитарен режим на управление все още не сме се отърсили от тази сянка, не сме се отървали от нея".
"Вярвам и съм убеден, че българският съд ще прояви наистина прозорливост, ще намери смелост, въпреки апетитите на някои, да отсъди наистина справедливо и според фактите, обстоятелствата, които са по делото. А не някакви неща, които са просто мераци или недоказани неща.
Една химера, която се шири в обществото – радикалния ислям, радикалните ислямисти, тези неща, които се тиражират. Един човек като седне и размисли трезво дали може да намери отговор какво означава тази терминология, когато всеки ден българското общество е заливано с нея. Тук се цели единствено дискредитацията на тези личности, в случая на моята персона, но аз съм убеден и силно се надявам, че решението на съда ще бъде абсолютно мотивирано, издържано на фактите, които са по делото, на нещата, които са реални. Това се надявам, силно", казва Дъбов.
"Аз се надявам всички да бъдем оправдани и оневинени. Голяма част от тези хора ги познавам, не всички, но голяма част от тях ги познавам по различни поводи. В никакъв случай не е с тази фондация, за която се вменява и твърди. За тази фондация разбрах след обвинението и в медиите, до този момент нямах никаква представа за нея. Познавам ги по служебни ангажименти от мюфтийството. Тези хора са наистина авторитетни, компетентни, ползват се с изключителен авторитет и доверие от мюсюлманската общност, а не само и от нея.
Обвинението също е и в членуване в организация, която не е регистрирана по законно установения ред в Република България. Единствената организация, в която участвам и членувам е Мюсюлманско изповедание, моето име е в публичния регистър в СГС. Това е единствената, винаги мога да го докажа, също могат да го потвърдят от Централното ръководство, от съда.
Мюсюлманите са изключително загрижени и притеснени от факта, че това дело съществува, като цяло се провежда. Мюсюлманите неколкократно на мен лично са ми се обаждали, както и на други от обвиняемите и са изказвали своята убеденост, че тези обвинения са неоснователни и твърдо морално, подчертавам морално застават зад нас", заявява Неджми Дъбов.
"Мисля, че има страх и пак ще се върна на тезата си, че демокрацията - изминали сме само 23 години. Какво да говорим за демокрацията във Франция от 200 години. Твърде крехка е и това навява пак към тези тъмни спомени от преди демокрацията. Така че съвсем нормално е у хората да има страх и притеснение.
Моят призив е ние да не подхранваме и да не подклаждаме този страх и хората да бъдат успокоени. Това как ще стане, тази работа не е в моята компетенция, а на висшите държавни органи, които управляват държавата. Те знаят начините и методите, с които това може да се случи", заявява Неджми Дъбов. /БГНЕС