ДПС започва консултации за подготовка и внасяне на вот на недоверие към цялостната политика на кабинета Борисов и на това управление. Това каза на пресконференция депутатът от ДПС Лютви Местан.
Той е на мнение, че вотът на недоверие е за цялостния провал на това управление и трябва да бъде разискван и внесен през първата половина на декември, защото след това се влиза в конституционно ограничение за внасяне на вот на недоверие.
ДПС поема политическата отговорност тя да инициира консултациите за вот на недоверие и причините не са само технологични, те са строго съдържателни за проваленото управление на това правителство и сгрешената философия на властта, каза Местан.
Според него основна цел на вота е политическите сили, които имат претенции, че са опозиция да преодолеят усещането за двузначност в политическото си поведение. Той заклейми като несериозни позициите от типа "споделяме вота, но няма да участваме, защото се иска от ДПС или от БСП". Това са и позиции, които биха засилили усещането за политическа шизофренност, каза още Местан.
В отговор министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов заяви, че в ГЕРБ няма абсолютно никакви притеснения за готвения вот на недоверие. "Това ще бъде един добър информационен повод да запознаем опозицията с новия финансов програмен период 2014 - 2020, това, което прави правителството", каза той.
На въпрос дали ДПС имат основание за вот на недоверие, Цветанов заяви: „Нека да направим едно сравнение - към 2009 г. бяха спрени всичките оперативни програми. Към 2012 г. имаме чувствително увеличаване на усвоените средства по оперативните европейски програми, които стигнаха до всички общини и дадохме възможност да развием съответните региони".
По думите на Цветанов в момента подготовката, която прави правителството, е да започнат преговори по новия финансов програмен период, за да можем да се възползваме от солидарността на Европейския съюз. „В Сектор „Сигурност" са неутрализирани много сериозни групи, които са от тежката организирана престъпност: Килърите, Наглите, Октопода, Брендо с трафика на кокаин и всички останали организирани престъпни групи, които тормозят обществото. Стараем се със законодателни промени да подобрим дейността както на съдебната система, така и на правоохранителната система", добави Цветанов.
Той каза, че от ГЕРБ нямат абсолютно никакви притеснения за вота. „Разбира се, че проблеми има, но почти всички държави от ЕС имат сходни проблеми. Въпреки тези трудности, в условията на тежка финансова и икономическа криза се стараем действително да градим България и да реализираме много от тези инфраструктурни проекти, които успяваме да усвояваме по възможността да бъдат пуснати тези европейски програми след встъпването на длъжност на премиера Бойко Борисов с неговия екип", заяви Цветан Цветанов.
"Сергей Станишев трябва да си припомни какво правеше неговият баща, когато беше в комунистическа България и когато действително държавният апарат в лицето на Българската комунистическа партия искаше да има поглед и да проникне във всички възможни форми на Българската православна църква", каза вътрешният минисър в отговор на обвинението на БСП, че от ГЕРБ се намесват в избора на патриарх.
„Самият факт, че когато ГЕРБ откри и предаде цялата информация за досиетата за принадлежност към бившата Държавна сигурност и се видя, че голяма част от митрополитите в България са принадлежали към бившата Държавна сигурност, някои от тях отричат да са давали такива доклади, което означава, че БКП, или по-специално бащата на Сергей Станишев, е участвал активно в този процес по овладяването и регулирането на всички процеси в Българската православна църква", добави Цветанов.
„Ако той смята, че ние правим същото - греши, защото днес държавата е част от ЕС и част от евроатлантическите ценности, които, за голямо съжаление, при него, в миналото, не са били по този начин", коментира още той.