По покана на министър Вежди Рашидов на посещение в страната ни на 6 и 7 ноември 2012 г. ще е официална делегация на Министерството на културата и туризма на Република Турция, водена от министър Ертугрул Гюнай.
Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на културата.
Министър Ертугрул Гюнай и водената от него делегация ще пристигнат на 6 ноември в 14:30 ч. в Пловдив.
Пловдив
Във Виенски павилион (бивша палата № 19) на Международен панаир в Пловдив на бул. „Цар Борис III Обединител” № 37 министър Гюнай ще бъде посрещнат от министъра на културата Вежди Рашидов и от Георги Гергов, мажоритарен собственик на Панаира. В 15:00 ч. делегацията на министър Ертугрул Гюнай ще отпътува от Международния панаир за площад „Джумая”, като ще разгледа Античния стадион на Филипопол и ще посети Джумая джамия. Министър Гюнай ще има възможността да се запознае и със Старинния Пловдив, както и да разгледа Античния театър.
София
В 17:00 часа на 6 ноември /вторник/ делегацията на Министерството на културата и туризма на Република Турция, водена от министър Ертугрул Гюнай, ще пристигне в Националния исторически музей в София, където ще бъде посрещната от министъра на културата Вежди Рашидов и от директора на НИМ Божидар Димитров. За 17:20 ч. в НИМ е предвидена официална церемония по подписването на Спогодба между правителството на Република България и правителството на Република Турция за създаване на Български културен център в Истанбул и Турски културен център в София. Подписи под Спогодбата ще положат министърът на културата на България Вежди Рашидов и министърът на културата и туризма на Турция Ертугрул Гюнай. След подписването на Спогодбата ще започне и церемония по връщането на турската страна на движими паметници на културата с произход от Турция, които са обект на нелегален трафик на културни ценности.
Българо-турските отношения в областта на културата никога досега не са били толкова активни. В рамките на съвместното заседание на двете правителства в Анкара на 20 март 2012 г. бяха подписани новата Програма за сътрудничество в областта на опазването на недвижимото културно наследство за периода 2012 – 2016 г., както и Меморандум за разбирателство между правителството на Република България и правителството на Република Турция относно взаимното създаване на културни центрове. През м. август 2012 г. в Истанбул се подписаха Споразумение между правителството на Република Турция и правителството на Република България за забрана и предотвратяване на незаконния внос, износ, транзитно пренасяне и прехвърляне на собствеността на културни ценности и Споразумение между двете страни за филмови копродукции.
По време на двустранната среща между българската и турската делегации, която ще се проведе утре в НИМ, министър Вежди Рашидов ще благодари на турската държава за справедливото решение да възстанови собствеността на 7 имота на българската екзархия в Истанбул. Решението на Генералната дирекция на вакъфите е резултат и от дългогодишните усилия на Българското църковно настоятелство, на отличния приятелски диалог между правителствата на България и Турция, както и на новоприетото турско законодателство. Имотите, собствеността върху които ще бъде възстановена на българската православна общност, са сградата на Метоха, както и гробище и няколко парцела в престижните квартали "Шишли" и „Бешикташ”. Метохът се намира срещу Желязната църква "Свети Стефан" в Истанбул. Строителството му завършва на 23 април 1850 г., като метохът се превръща в люлка на българското духовно и национално Възраждане. В сградата е имало приют, редакция, печатница и семинария. През 1857 г. в Метоха се открива българско училище "Св. Св. Кирил и Методий". Там са списвани и печатани над 20 български вестника и списания. Отпечатана била и "Библия" на български език. Учредявали се просветителски и търговски дружества. Метохът е представлявал дълга (близо 40 м) триетажна сграда от дялан камък с 25 стаи, всички гледащи към параклиса и залива Златния рог.