Партията на Касим Дал пробива бастионите на Доган чрез турски канали

сряда, ноември 07, 2012 |


КОНКУРЕНЦИЯ: Някогашната дясна ръка на Доган - Касим Дал, сега се опитва да привлече електората на ДПС.
Бъдещата партия на Касим Дал ще пробива бастионите на Ахмед Доган чрез агитация от турски телевизии. Това дава основание на наблюдатели да твърдят, че Анкара ще залага на Касим Дал, а не на Ахмед Доган в следващите избори като по-надежден партньор.

"В ДПС има голям страх, че ние ще направим сериозна кампания в Турция и ще привлечем много хора. Ще се рекламираме по ефира на южната ни съседка.
Има заявен интерес към нас от страна на много медии и ще го използваме, за да стигнем до хората в смесените региони в България. Те гледат основно турски канали, където ДПС няма как да повлияе.

Така че на изборите хората на Доган няма как да ни попречат, нито как да ни спрат. Създадохме им сериозна конкуренция", заяви независимият депутат Корман Исмаилов, който заедно с бившата дясна ръка на Сокола Касим Дал работи по основаването на нова партия. Според него в момента движението няма ресурс да мобилизира електората си за изборите догодина без националистическа заплаха.

Именно затова използвали всички възможни поводи, за да всяват страх у мюсюлманското население и че само ДПС може да го защити от посегателства.
Корман Исмаилов разказа, че бъдещата им партия с Касим Дал ще се ползва с подкрепата на бивши политзатворници, които сега живеят в Турция, изгонени навремето от България.

"Тези хора ни симпатизират и ще работят за нас в изселническите среди, защото виждат какво направи Доган през последните 23 г. Те са авторитетни и могат да направят много. На изборите ДПС ще се опита да играе единственият защитник на мюсюлманите. Тяхната стратегия е капсулиране чрез заплахи. Опитват се да плашат хората, че държавата е срещу мюсюлманите, че там командват старите кадри на Държавна сигурност и само ДПС е сигурната им защита. Това не е вярно", казва независимият депутат Корман Исмаилов.

Според запознати именно Касим Дал е фаворитът на официалната власт в Турция
за партньор в България. Достатъчно според източниците на "168 часа" било да се спомене, че Касим Дал, а не Ахмед Доган, беше част от българска делегация, начело с Бойко Борисов, когато той бе на визита в Турция. Интересното е, че преди месец на конгреса на турската управляваща партия Сокола не присъства, а изпрати своя заместник Лютви Местан.

Партията на Ердоган е с проислямистки позиции и нейни функционери я наричат "консервативно демократична". На същия конгрес, на който присъстваха Касим Дали, Цветан Цветанов и Лютви Местан, Ердоган поиска Турция да стане президентска република. Именно по-консервативните възгледи на управляващите в Анкара и близостта им до Касим Дал дава основание на някои наблюдатели да твърдят, че той е проводник на по-твърда позиция и в България. За разлика от официалната позиция на ДПС.

Според наблюдатели в ДПС протичат процеси, в които се появява ново поколение политици с различни възгледи от Ахмед Доган и обкръжението му. Те искали да играят извън официалната доктрина на ДПС, възлагали повече симпатии към Турция. Това били хора от по-младото и по-образовано поколение, което е силно привлечено към новия образ на Турция на бързо развиваща се, силна икономическа държава. Това става ясно според наблюдателите на протичащите конференции на ДПС из страната, където за разлика от досега се издигат конкурентни кандидатури на фаворизираните от централата.

"Дори да не успяват да овладеят структурите, тези хора събират достатъчно гласове. Например във Велико Търново алтернативният кандидат за лидер събра над 40 гласа, а човекът, подкрепен от ръководството - 77 гласа.

Това показва сериозно разделение на структурата. Така е и в другите части на страната. Касим Дал сериозно разтърсва организациите - все пак 20 г. той отговаряше за структурите на ДПС и знае как да ги привлече. Недоволните от избора на местни лидери може и да се преориентират към него", коментира депутат.
Конкуренцията между ДПС и новата формация на Касим Дал пролича и при последните събития около делото за радикален ислям в Пазарджик и награждаването на ген. Делов за почетен гражданин на Кърджали. Макар че двата случая са съвсем различни като причини за възникване.

В Кърджали в структурата на ДПС текат процеси на противопоставяне. Дали под влиянието на Касим Дал, дали просто той се опитва да се възползва от това и да привлече хора, но е факт.

Кметът Хасан Азис е част от вътрешната опозиция срещу Ахмед Доган. Именно разделението е причина за двойственото поведение на ДПС по отношение на почетното гражданство на ген. Делов - хем внасят предложение, хем после не го подкрепят.
Според политолог, запознат с процесите, делото в Пазарджик е първият знак, че сред мюсюлманите, а и в ДПС има хора, които предпочитат новата идеология на Турция.

А именно - че тя възприема Османската империя като своя основа за разлика от републиката на Ататюрк. Именно заради това реакцията на ДПС на делото в Пазарджик бе вяла и неособено убедителна.

Същевременно Касим Дал и ДПС водят и битка за контрол върху Главното мюфтийство, което се смята за авторитетно сред мюсюлманите.
"Искаме Главното мюфтийство да стане самостоятелна и авторитетна институция. Ако то излезе от орбитата на ДПС и започне реална работа с мюсюлманите, ще бъде много по-ефективно. 

А какво се получава - ДПС плаши мюфтийството с ДАНС. Казва му, че държавата е срещу мюсюлманите, там командват старите кадри от Държавна сигурност, които имат интерес ислямът да е потиснат и контролиран. ДПС създава образа на ДАНС като врагове на мюсюлманите и само Движението е техен защитник", смята Исмаилов. Той казва, че тяхната бъдеща формация е против радикализирането на етно-религиозна основа. Те са против обличането с религиозни одежди на митингите.
Втвърдяване на етнонационалистическа основа
В същото време електоратите на ГЕРБ и на ДПС едновременно се втвърдяват като резултат от последните противопоставяния покрай награждаването на ген. Васил Делов в Кърджали и делото за радикалния ислям в Пазарджик, както и покрай случая с болницата в Девин. Въпреки че трите случая са съвършено различни като причина и развитие, и двете партии се опитват да спечелят дивиденти. ГЕРБ и ДПС са като скачени съдове, защото управляващите ще се опитат да увеличат симпатизантите си чрез привличане на националистически гласове. В същото време ДПС получава възможността да се бие в гърдите пред своите, че ги защитава от набезите на националистите.


"Всички тези случки отварят широки пространства за националпопулизъм от всякакъв вид и не е случайно, че много политически сили започнаха да играят на тази карта. Винаги, когато се активизират националистите, следва контраактивизация на ДПС. Но сега вече основен играч срещу хората на Доган няма да е Волен Сидеров, а ГЕРБ. Те ще се опитат да привлекат периферните слоеве на националистите", коментира запознат. Тенденцията започва отсега и ще се засилва до изборите, като според социолозите пикът се очаква да стигне 2-3 месеца преди вота.
от СИМА ВЛАДИМИРОВА, trud.bg