Изгонен от ДАНС милиардер търси закрила като бежанец в България

събота, януари 05, 2013 |


Мултимилиардерът с еврейски произход Роман Миретски-Брилянта иска да се върне в България като бежанец и е подал документи за закрила. 
Той бе изгонен от ДАНС като заплаха за националната сигурност през 2010 г. заедно със съдружника си в "Химко" - Враца Леонид Беренбаун, брат си Офер Миретски, който е крупен инвеститор в строителството, и бизнесмена Константин Циганов.
Като причина да иска статут на бежанец у нас Роман Миретски изтъква заплаха за живота си в Узбекистан, както и че в България развива крупна търговска и стопанска дейност. 
56-годишният мъж е гражданин на бившата съветска република, но според ДАНС има документи за гражданство и в САЩ. Оказва се, че когато са го експулсирали със забрана да влиза в България, родните агенти са сбъркали както името, така и гражданството на Роман Миретски. Роман Миретски притежаваше контролния пакет акции от индустриалния гигант "Химко" в средата на миналия век. Предприятието се управляваше от доверения му Леонид Беренбаун.
"В Узбекистан има опасност за живота ми, тъй като с моя финансова помощ бе създадена политическа партия. Бизнес партньорите ми, които участваха в събирането на средства за тази цел, бяха убити, а за някои от тях официално се твърди, че са се самоубили в затвора след арестуването им. Разбрах, че това ще се случи и с мен, и напуснах Узбекистан", пише Роман Миретски в молбата си до Агенцията за бежанците. 
Роман Миретски-Брилянта пристига за първи път в България през 2001 г. Влиза легално в страната. Преди това живее в Лос Анджелис. В Америка заминава през 1996 г., отново със статут на бежанец. С тези документи влиза в България.
В обясненията си пред властите разказва история, подобна на тази от молбата си за закрила. В края на 80-те и началото на 90-те години развивал успешен бизнес в Узбекистан. 140-те млн. долара от успешните си начинания влага в Нуранварбанк. Собственикът на банката искал да основе партия и за тази цел използвал парите на Миретски с неговото съгласие. Месеци след това собственикът на банката бил убит. Като мотив за убийството Миретски изтъква пред българските власти, че тогавашният президент на Узбекистан се страхувал от създаването на нова партия, която застрашавала властта му. Затова започнал да преследва Миретски и партньорите му,
които дали парите. Пред Агенцията за бежанците Брилянта не казва какво се е случило с банката след убийството на собственика , нито представя документи, за да докаже твърденията си. 
Миретски твърди, че трима от съдружниците му са арестувани през 90-те години. Тогава той вече е в САЩ. Адвокатът му съобщил, че партньорите му са се обесили в килиите.
След смъртта на съдружниците му се случва още нещо, което тревожи богаташа. Майка му се обажда по телефона и му казва, че агенти на узбекския КГБ нахлуват в къщата им в Ташкент и правят обиск. След това адвокатът му го съветва повече да не се връща в Узбекистан. 
Така Брилянта започва да скита по света. Подобна е съдбата и на брат му Офер Миретски. 
През 2001 г. двамата се установяват в България. Роман живее тук със съпругата си от Беларус Юлия Шрабок. Имат 4 деца. Влага парите си в индустрия. 
Още преди официално да се установи у нас, той регистрира първите си фирми през 1998 г. като гражданин на Узбекистан, който живее в САЩ. Занимава се с търговия, строителство, производство на лекарства, внос и износ на стоки, но името му не е широко известно. През 2001 година излиза на светло и става член на надзорния съвет на Бургаската корабостроителница. По-късно основава и компанията си "Интер Рао България", която е свързана с "Газпром". С нея купува контролния пакет акции на закъсалото предприятие "Химко". За изпълнителен директор назначава сънародника си Леонид Беренбаун. Миретски и ръководената от него компания заявяват намерение да инвестират в "Химко" 200 млн. евро. Има и изгоден договор с "Газпром", за да възроди производството. Изпълнителният директор Беренбаун твърди тогава, че за възстановяване на "Химко" са водени разговори между президентите Първанов и Путин. Подготвена е специална оздравителна програма, която така и не заработва. След спорове за собствеността и създаването на "Ново Химко" Роман Миретски така и не успява да осъществи реална дейност като шеф на индустриалния гигант. Той и Беренбаун се оттеглят през 2007 г. 
През март 2010 г. изненадващо от ДАНС издават заповед за експулсиране на Роман Миретски. В документа, подписан от тогавашния шеф на службата Цветлин Йовчев, пише, че Брилянта има забрана да влиза в страната за 10 години. Заедно с Миретски са изгонени дясната му ръка Леонид Беренбаун, брат му Офер, Константин Циганов и Анатолий Дремлюг. Мотивът - създават сериозна заплаха за националната сигурност на страната, без да се посочва в какво се изразява тя. 
Още в края на същата година двама от изгонените - Роман Миретски и Константин Циганов, предприемат мерки, за да се върнат в България. 
Оказва се, че в заповедта на ДАНС за експулсиране на Брилянта има фактически грешки, които трябва да се оправят, за да може той да подаде документи за бежанец у нас. Така на 4 октомври 2012 г. ДАНС поправят документа с нова заповед. Името на Брилянта в стария вариант е изписано като Роман Мирецкий, а в новия вече е Миретский. Освен това думите "гражданин на Узбекистан и САЩ" са заменени с "гражданин на Република Узбекистан".  Брилянта има документ за пребиваване в САЩ до 2005 г., когато вече се намира в България. Той се подновява всяка година, за да е валиден, но Миретски не го прави и губи възможността легално да посети Америка. Освен това, ако го има, ще създаде пречки да бъде приет в България като бежанец. 
След сериозно проучване на случая "Миретски" от Агенцията за бежанците пишат становище, че той няма необходимост от закрила: "Няма необходимост от предоставянето на закрила, а по-скоро от произтеклата невъзможност, вследствие на изтичането на американския документ за придвижване на чужденец, да си осигури пребиваване, а с това и възможност за свободно пътуване в чужбина. Доказателство за това е и фактът, че години след загубване на правата си да ползва американския документ, той подава молба в Държавната агенция по бежанците. По подобен начин прави опит да продължи срока на документите си, като представя материали с фалшиво съдържание. В тях е заявил, че е женен за българска гражданка и че децата му са с българско гражданство. Тук обаче твърди, че живее на семейни начала с беларуска гражданка, а това, че децата му са родени в България, не означава, че са български граждани."
От Агенцията за бежанците приемат, че той няма ограничения за напускане на Узбекистан, защото преди години го е направил необезпокоявано. 
Роман Миретски обаче наема голяма адвокатска кантора в България и започва съдебна битка за отказа да му бъде предоставена закрила като бежанец.
Братът на Брилянта вече е у нас

През 2010 година заедно с Роман Миретски е експулсиран и брат му Офер. Новината за изгонването на двамата от България като особено опасни за националната сигурност хвърля в паника десетките им бизнес партньори. До този момент те се ползват с безупречна репутация. Инвестират милиони в строителство. 
Офер Миретски е шеф на дружеството "Оркид Дивелъпмънт", което построи "Гранд Мол"-Варна. На откриването му присъства и тогавашният министър на регионалното развитие Росен Плевнелиев, днес президент. 
Отсъствието на Офер Миретски от България се оказва кратко за разлика от това на брат му Роман, който търси път насам като бежанец, и останалите като Циганов, Дремлюг и Беренбаун. Той мистериозно се завръща по-малко от година след като е изгонен и продължава да развива успешно бизнеса си.
Офер Миретски явно не се притеснява от недоразумението с експулсирането му, защото не пропуска да се появи лично на всяко публично събитие, което се организира от ръководените от него компании. 

 Циганов загуби битката за БГ гражданство
Бизнесменът Константин Циганов е един от седмината граждани на бившия СССР, които са експулсирани със заповед на ДАНС през 2010 година като особено опасни за националната сигурност. Спрягат го за близък до мафиотската групировка "Уралмаш".
След като е отведен до границата на България, Циганов, както и Роман Миретски, не се отказва да се върне у нас. Преди това обаче вицепрезидентът Ангел Марин издава указ за отнемане на гражданството му.
След като стана ясно, че президентът Георги Първанов не е издал указ за правомощия на вицето си за втория мандат, адвокатите на Циганов завеждат дело, за да обезсилят документа, с който му се отнема гражданството. Позовават се на текстове в конституцията, но губят във Върховния административен съд, след като Конституционният съд се произнесе, че указите на Марин са законни. Защитникът на Циганов, адвокат Макавеев твърди, че клиентът му е крупен инвеститор, живее в България от много години, тук е семейството му и може да пътува навсякъде.
trud.bg