Скандал на етническа основа възникна в Народното събрание по време на днешното обсъждане на промени в Закона за предучилищното и училищно образование. ДПС скочиха срещу израза “принципите на националната идентичност и култура”. Текстът трябваше да бъде записан в новия закон, чийто проект парламентът разгледа на второ четене. Очаквано ДПС и Атака кръстосаха шпаги.
“Етническото културно и етническото многообразие част ли са от българската идентичност и култура? Ако казвате, че етническата идентичност на мнозинството е етническата идентичност на България, значи сте в логиката на възродителния процес”, каза лидерът на ДПС Лютви Местан. Той отбеляза, че националната идентичност и култура е синтез на етническото, културното и религиозното многообразие.
Името на всяко училище да бъде обществено приемливо приеха депутатите. Народните избраници от ДПС обаче поискаха детските градини и школата да имат право сами да определят своите имена. Алиосман Имамов и Хамид Хамид предложиха името на училището “да е обществено приемливо и в съответствие със светския и деполитизирания характер на образованието”.
Атака скочиха. Павел Шопов попита: “Стотици училища носят името Св. св. Кирил и Методий. Това наименование “свети” има религиозно значение. Това значи ли, че трябва да махнем “Св. св. Кирил и Методий” от имената на училищата?”, попита той.
Алиосман Имамов отговори, че предложението им не е насочено срещу историческите личности. Той попита: „Какво ще кажете, ако в село Брезница кръстят училището “Свети Саллах ад Дин”.
В крайна сметка поправката в закона бе гласувана и приета. Тя дава право на детските градини, училищата и центровете за подкрепа на личностното развитие сами да определят своите политики за развитие, да уреждат устройството и дейността си, да избират организацията, методите и средствата на обучение, както и да определят своите символи, ритуали и униформи според националната идентичност и култура.