На 18 февруари предстои Съвет на външните министри от ЕС. Там Младенов ще предостави на европейските партньори това, с което разполагаме по отношение на разследването на терористичния атентат в Бургас. Пред полицейските органи пък ще бъдат представени тези детайли от разследването, които са класифицирани. След като представим нашата информация, ЕС ще реши какви мерки да вземе спрямо "Хизбула". Те не включват само поставяне в списъка на терористите, но могат да бъдат споразумения за полицейско сътрудничество и мерки за подобряване на сигурността.
"След като ние сме казали, че военното крило на "Хизбула" носи отговорност, не очаквайте да заемем мека позиция по въпроса", заяви външният министър.
"Разполагаме с достатъчно данни, че тези хора - част от тази организация, са организирали атентат на наша територия", каза той по отношение на издирваните терористи. Според него би било пресилено България да започне да обявява отделно терористични организации. "Придържаме се към общия списък на ЕС', уточни той.
Във връзка с отношенията с Ливан той заяви: "Не ние сме отишли да правим терористични атаки на тяхна територия. Нека първо да се погрижим за собствената си сигурност, а след това за тази на другите".
Министър Младенов посочи, че ситуацията в Ливан е много сложна. Въпреки това там има достатъчно хора, които искат всички проблеми да се решават политически, а не с оръжие и тероризъм. "Виждате и внимателната позиция, когато ливанският министър-председател зае, когато направихме съобщението", каза той и припомни, че ливанският премиер е заявил, че страната му ще сътрудничи в разследването.
Връзките на Европа с Ливан са много важни, каза Младенов и посочи какво няха действията на премиера на страната: "Той не взе страна веднага. Въпреки, че "Хизбула" е част от неговото правителство". Целта на България не е да слага етикети. Само показваме накъде насочват доказателствата. "Ние няма да спрем да си говорим с ливанското правителство", заяви Младенов.
"Връзките, които сме разкрили, водят към военното крило на "Хизбула", категоричен беше той. Подозренията не се прехвърлят автоматично върху цялата организация. Според него, обаче, разследването трябва да стигнем докрай. "Ако заметем под черджето проблема, бургаският атентат ще остане една отворена рана, която години наред ще разяжда българското общество", смята външният министър.
Той коментира и реакцията на българските партии след Консултативния съвет за национална сигурност при президента. "Най-разочароващо за мен в този дебат беше поведението на опозиционните политически сили", каза той и посочи, че опозицията по-скоро е трябвало да се съгласи с управляващите и да приеме разкритията на разследването. "Не да почнат да подскачат като ощипани булки".
Според Младенов, нямало никакво съмнение, че преди изборите опозицията ще използва всички средства - дори с риск да заплаши националната сигурност, дори с риск да се изложим пред целия свят с изказванията си. Той поясни, че акт на главният прокурор в посочил какво може да бъде обявено от вътрешния министър и какво не на Консултативния съвет. "Моля всички, които се изходиха по темата през последните дни, да имат малко уважение към собствените ни български институции, поне толкова, колкото партньорите ни имат към тях", каза той.
Според него е крайно време българските партии и политиците от по-старо време да мислят за политиката като нещо, което се случва под натиск. Това е рефлекс, останал им от минали времена, каза Младенов по повод обвиненията, че сме изнесли информацията под американски и израелски натиск. "Хизбула" ли натиснаха Сергей Станишев да каже това, което каза оня ден - лидера на ПЕС?", попита той и посочи, че снимката на червения лидер от сайта на групировката е обиколила целия свят.
Едно от най-важните неща, които трябва да се случат в хода на разследването, е българското общество да знае, че нашите служби са си свършили работите.
В коментар за отношенията ни с арабските страни Николай Младенов спомена: "Режимът на Асад е в последните си етапи".
Той говори и по някои от другите външнополитически теми. Според него генералният директор на ЮНСЕКО е Ирина Бокова постигнала много с малкото средства, които й бяха предоставени. "Аз мисля, че тя има доста сериозни шансове да се пребори за втори мандат", смята той.
"Найджъл Фарадж и Волен Сидеров са двете страни на една и съща монета", заяви той по отношение на въпроса с имиграцията във Великобритания. "Великобритания през 2014 година ще отвори пазара си на труда за българските граждани", категоричен беше министърът.
Факт е, обаче, че българските граждани, въпреки че имат право на пътуване, в някои страни се третират по различен начин. Пример за това са визите за САЩ.
Външният министър коментира и приключилите преговори за бюджета на ЕС. Според него това са най-трудните преговори в историята на съюза. "Много сложните преговори приключиха с успех както за Европа, така и за България. От общо бюджет за следващия рамков период, нашата страна ще получи 15,2 млрд. евро, това е лимитът. Чисто остават около 12 м,лрд.", обясни той.
"Много държави, които имат нужда от пари, им се съкращават пари. България е страна, която ще получи повече, както по кохезионния фонд, така и по структурните фондове. Т.е. ние ще разполагаме с повече средства в ключови области за нашата страна. Ще имаме и повече пари за земеделие", каза Младенов. "В крайна сметка принципът на солидарността в Европа работи", посочи той.
И допълни: „2-3 неща са останали за следващия кръг преговори с Македония. Ако видим, че от тяхна страна има политическата воля да честваме заедно годишнини, да работим заедно, постепенно нещата ще се нормализират". Младенов обаче не се нае да посочи кога договорът за сътрудничество между двете страни ще бъде готов и кой евентуално би могъл да бъде първият празник, който да отбележим заедно.