Евродепутатът Метин Казак пред Веселин ЖЕЛЕВ:
- Г-н Казак, Европейският парламент прие във вторник доклада ви за търговията с Турция. Кои са основните пунктове в него?
- Турция е основен икономически партньор на ЕС, с който има митнически съюз от 1996 г. През 2008 г. стокообменът между нея и съюза достигна 100 милиарда евро. Турция е 17-а по големина икономика в света и 6-а в Европа. Тя е 7-ият икономически партньор на ЕС. Не всичко във функционирането на митническия съюз е перфектно. Все още има тарифни и нетарифни ограничения и усложнени бюрократични процедури.
Заради митническия съюз трети страни, които имат споразумения за свободна търговия с ЕС, могат да внасят безмитно стоките си в Турция, но тя плаща мито, когато изнася за тях.
Анкара все още има да се бори с фалшивите стоки и за защита на интелектуалната собственост. Митническият съюз не включва всички стоки - например земеделските, обществените поръчки и услугите. Всички тези неща препоръчвам да се преразгледат и да се разшири обхватът на митническия съюз. Приканваме Турция да играе съществена роля за реализиране на проекта за газопровод “Набуко”.
- С какво докладът ви засяга България?
- България се намира на пътя на Турция към Европа. За съжаление нарастването на стокообмена между Турция и ЕС в последните години не се отразява на търговските отношения с България, напротив, в последните две години те отбелязват рязък спад. Явно това се дължи на кризата.
- Тоест България се оформя като транзитна страна, през която турските стоки минават за Европа и европейските - за Турция.
- Точна така. Станахме транзитна страна, а ние трябва да работим за това двустранният стокообмен и инвестиции да нарастват.
- Предлагате митническият съюз да покрие селскостопанските продукти. Това не е ли опасно за българското земеделие? И сега Турция ни залива с по-евтина земеделска продукция.
- Ако митническият съюз се разшири със селскостопанските стоки, това ще е допълнителен стимул за европейските производители да направят продукцията си по-конкурентоспособна. България би могла да заложи на биологичното земеделие и така да конкурира земеделския внос от Турция и други страни. Конкуренцията само ще благоприятства развитието на икономиката.
- Наблюдатели смятат, че заради трудностите в присъединителните преговори на Турция с ЕС тя започва да се преориентира на изток - към Китай, Индия, Русия. Такава тенденция отбелязвате и вие в доклада си.
- Делът на ЕС като търговски партньор на Турция намалява, а на Русия и Китай се увеличава. Освен тях важни търговски партньори са й Обединените арабски емирства, САЩ и Иран. Турският внос от ЕС през 2009 г. е нараснал с 9%, докато за същия период вносът от други страни е нараснал с 25%.
Ние предлагаме да се направи цялостен анализ на тази тенденция. Според мен това се дължи на факта, че в последните години ЕС беше засегнат сериозно от икономическата криза, а турската икономика се развива динамично и търси нови пазари. Но това не е свързано с присъединителните преговори.
Труд, 23092010
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар