Нашите изселници казаха „да” на референдума в Турция

понеделник, септември 13, 2010 |

Търсенето на стабилност в икономиката ги насочва към управляващата партия на Ердоган

Нахит ДОГУ
След дълги дебати в обществото и медиите в неделя в Турция гласуваха на референдум за промени в конституцията на страната.  Спорът беше за „евет" или „хайър" - т.е. между „да” и „не”.  Според първите данни около 58 % от турските избиратели одобриха промените.
Кой каза „да” и кой „не”?
Разбира се, управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) на премиера Ердоган, както подкрепящите линията й по-малки, но със значителен брой политически формирования, синдикати и неправителствени организации,  бяха  „за"промените. Фронтът на нежелаещите промени в конституцията се оглавяваше от Народно-републиканската партия и Партията на националистическото движение. Кюрдите пък,  представени от Партията за мир и демокрация,  бойкотираха референдума, което не се посрещна еднозначно не само от привържениците и противниците на конституционните промени, но и от Европейските институции. Бойкотът им не намери одобрение.
Накъде клони нагласата сред нашите изселници в Турция?
На референдума в неделя голяма част от тях, чиито брой е около 350 хиляди,  гласуваха с бюлетина „да”.
Преди години за местни и парламентарни избори  изселниците предпочитаха предимно левите партии и спазваха дистанция от проислямистките, но в последните години се наблюдава тенденция за сближаване с партията на Реджеп Ердоган. За пример можем да посочим 3-милионна Бурса, където 60 процента от жителите са изселници от България. Както на този референдум,  така и на предишните местни и парламентарни избори,  там спечели Партията на справедливостта и развитието.
Ръководителите на изселнически организации в Истанбул и Бурса са на мнение, че тази нагласа сред изселниците в никакъв случай не е отражение на това, че те са привърженици на проислямистки партии. Преобладаващата част са за светско управление в Турция, но един евентуален политически хаос в хлъзгавия политически турски терен ги плаши, защото всяка промяна в лостовете на политическата сцена автоматично ще се отрази в икономическата сфера. Нашите изселници в Турция, както в първите години от пребиваването си там,  вече не живеят в евтини апартаменти в предградията, стандартът им на живот се подобри драстично. Повечето са работодатели или имат собствен семеен бизнес. Построиха си многоетажни домове, имат две коли-семейна и за търговски цели. Купиха си вили,  ремонтираха си даже изоставените при „голямата екскурзия” къщи в България.
Накратко средностатическият наш изселник в Турция иска стабилност във вътрешнополитически аспект на страната, което означава и стабилност в икономиката, т.е. на работното му място и в дюкянчето си, a засега тази стабилност я намира в партията на Реджеп Тайип Ердоган.
13092010
(Yazı Nov Jivot gazetesi ve PRO BG televizyonu ile aynı anda Kırcaali Bugün'de yayınlanmıştır)

1 коментара:

Анонимен каза...

В България лизеха гъза на комунистите предавайки Ататюрк, в Турция лижат гъза на исламистите предавайки Ататюрк.

Извратени изроди са тези, които са гасували да !

Публикуване на коментар