Метин Голеш и приключението с графитите

неделя, февруари 13, 2011 |

На много места във Варна може да се види красиво изписаният надпис Shione. За разлика от някои графити артисти, които предпочитат да останат анонимни, авторът му не крие себе си. Казва се Метин Голеш, студент по промишлен дизайн в Техническия университет в града. В настоящия момент Метин Голеш е сред най-популярните имена, които се свързват с графити културата и нейните представители във Варна.
Метин Голеш се занимава сериозно с графити от 2001 г. Участвал е в тематични фестивали, като Dynamix Urbanize Street Art Festival (София, 2008 г.), Grolsch Block Party (София, 2010 г.), Национален „Монтана” графити фест (2010 г.), Нощ на музеите и галериите в Пловдив (2010 г.) и други. Негови работи са публикувани в специализирани графити издания: Turkish Graffiti (2009), Street Soul (книга за графити, 2009), Bosphorus Graffiti Magazine (2009), Blue Jean Magazine (2009).
Защо графити?
Метин е роден в България, но от 1989 г. живее в Истанбул. Там вижда за първи път графити в турско списание и решава, че това ще е неговото изкуство. „Беше през 1999 година. Тогава за графити нямаше толкова информация, колкото сега, нямаше Интернет, нямаше хубави спрейове за графити, а само за коли. И аз самият не знаех точно какво е графит”, разказва Метин. „Дебютът” му в любимото му занимание е в Истанбул, където живее и негов приятел, от когото навремето се е учил – Turbo, днес сред известните графити артисти в Турция. „Никога няма да спра да правя графити. След като си избереш името и намериш своя стил, рисуваш все същото и същото, за да знаят хората, че това си ти. И така продължаваш”, казва Метин.
Shione
С времето Метин Голеш се спира на красиво изписания надпис Shione (Shi на японски означава самурай). „За мен графит е изкуство на буквите. Важен е шрифтът, както и подбраните цветове. Използвам моя си шрифт, който съм си измислил. Всичко друго, което правя, е свързано с графити - калиграфия, рисуване на платно, боди арт, дигитално изкуство”, разказва Метин. Той е убеден, че графити културата не трябва да се свързва само с настроенията и пристрастията на младите хора, които намират начин за изява на улицата. „По света има известни графити артисти, които са 40-50-годишни. Най-много са в Германия, може би защото там има най-много фирми за производство на спрейове”, казва Метин. Изминалата 2010 година бе доста активна за него. Наред с участията в няколко фестивала у нас, се включи в голяма графити акция в Истанбул. Графитите му, пренесени върху платно и в малки формати, бяха показани в Градската художествена галерия във Варна, където имаше самостоятелна изложба. Галерия 10 го покани да проведе уъркшоп.
Местата
„За да правиш графити, ти трябват хубави спрейове и свободни стени за рисуване”, обобщава Метин. Той признава, че в началото, когато идва във Варна, рисува някои от графитите си и през нощта – доста разпространена практика сред графити артистите. Особено подходящи за това са стените на подлезите и кофите за боклук. „Който иска да рисува на улицата, няма значение къде го прави. За мен обаче има значение, защото вече знам къде не трябва да рисувам – на музеи и всякакви културни и исторически паметници. Може да се рисува и по стените на частни къщи, но след разрешение за това. Най-подходящи са изоставените сгради, но във Варна няма много, които стават за целта”, казва Метин.
Официалното място за графити артистите в града е Морска гара. Ако човек си постави за цел да следи какво се случва там в рамките на година, например, ще забележи, че рисунките се променят периодично – някои ги заличава времето и на тяхно място се появяват други. „Жалко е, че във Варна няма други големи стени за легално рисуване”, казва Метин. Според него отрицателното отношение у някои към графити културата се дължи на факта, че някои начинаещи в занаята ентусиасти драскат безразборно където им падне – „и то наистина грозни неща”.
В България хората, които се занимават сериозно с графити, са около 50 души, обобщава Метин. Във Варна са 5-6. Събрани на едно място има вероятност да бъдат срещнати единствено на тематични фестивали. Иначе много от тях често пътуват из големите градове в страната, за да направят графитите си, които са част от ежедневния градски пейзаж.
Автор: Елена Владова

0 коментара:

Публикуване на коментар