Светът, в който живеем днес е разнообразен и много променен от това, което е бил преди години. Притежаваме свобода на словото и израз на чувствата си по различен начин и всеки избира как да го стори. Много хора са повлияни от различните изкуства - изобразително изкуство, литература и най- вече музика...точно затова се спрях на темата за музиката днес, тъй като нейното влияние е от огромно значение за развитието на младежта. Още в зората на блуса, соула и джаза стилът е бил определящ за слушателите. Тези три стила са отразявали мъката от загубената или несподелена любов, жаждата за свобода и признаването на правата на чернокожите. При положение, че те са били угнетени и лишени от мнение музиката е била единственото, което е можело да им даде така желаната свобода да изразят себе си и това, което таят дълбоко в отчаяните си души. Малко по-късно се появява и рокендролът. Една истинска революция в музиката, един свят, който преобразява досегашната представа за музика.
Когато системата те притиска до стената и искаш да крещиш,
когато никoй не те разбира, когато животът ти е погълнат от правилата, заобикалящи те навсякъде, започваш да търсиш нещо, в което да избиеш всички емоции, стресови ситуации и проблеми. И ето как например младите англичани The Beatles правят истински бум в музикалния свят. Те се обръщат срещу всички, които отричат правото им на мнение и го изразяват чрез креативната си музика, без да се замислят за това на обществото, правителството и всички държавни институции. Тези таланти не са се интересували какво ще кажат за тях, единствената им цел е била да пробудят младото поколение и да му покажат, че то не е безгласна буква, а точно обратното- че е пулсът на времето.
В наши дни музикалният бизнес се е превърнал в една почти неуязвима ниша, където само хора с определени връзки и големи амбиции успяват да пробият,
не толкова заради таланта си, а повече заради скандалното си поведение или външен вид.
Изпитвам носталгия, когато погледна назад и се сетя за музиката през 70-те, и 80-те години,защото въпреки големия брой на нови групи, опитващи се да променят кръгозора на младежта с музиката си, сред повечето от тях е имало доста добри музиканти, които са създавали нещо истинско. Това, което представлява музикалният свят за мен е пародия. Къде останаха годините, когато музикантите се бореха за независимостта, дори, когато всички бяха срещу тях? Тези години отдавна отминаха. Спомням си, когато бях съвсем малка и брат ми постоянно следеше музикалните телевизии, където излъчваха най-новите клипове на 90-те, а също и по-стари от предишните 2 десетилетия и ме завладява носталгията по тези дни, защото тогава музиката даваше надежда и сила на хората. Как иначе, имаше толкова страст и енергия в онези стари парчета, карат те да се почувстваш жив. Но за съжаление в наши дни комерсиализацията е навсякъде, включително и в музикалния бизнес. Не казвам, че по-старите песни не са се правели с цел забогатяване, но поне е имало и нещо повече.
Е, стига за миналото, нека хвърлим един поглед към влиянието на музиката в настоящето. Научно доказано е, че
стилът, който слуша определен човек издава много за характера му.
Поради тази причина си мисля, ако един ден, след 100 години например, нашите наследници намерят диск с чалга музика, какво биха си помислили за българския народ? Че само сме се чудели къде да си избием комплексите ? Че не сме можели да измислим един поучителен или поне смислово свързан текст? Може би биха си казали, че сме били лишени от всякаква мисловна дейност и не сме притежавали никакъв интелект. Не казвам, че тази музика трябва да се затрие или нещо подобно..аз не съм екстремистка. Нормално е, когато човек иска да се позабавлява или да потанцува да слуша и чалга понякога, все пак не трябва да сме тесногръди, но проблема в този музикален жанр е във влиянието му върху младото поколение.
Не ви ли омръзна да виждате 13 годишни момиченца с пластове грим, дълбоки деколтета и мини полички? Така ли трябва да изглежда едно младо момиче, едно дете?
После се чудим защо страната ни е в такова покварено състояние...какво друго можем да очакваме от страна, чието подрастващо поколение взима пример от "попфолк дивите".
Всички знаем каква е целта на продуцентите - те искат да създадат продукт, който да се продава добре, и за да се случи това търсят нишата на уязвимост в човешката природа, т.е. зрителските/слушателските нужди. След това обработват продукта, махат дефектите и недостатъците, "ошлайфват" го и тази невероятна комбинация ни води до създаденото - например новия клип на Галена. Това е обикновена маркетингова политика, минималния икономически принцип, похват, чрез който производителя постига максимална печалба от продукт, в който са вложени възможно минимални средства. Всеизвестно е, че
сексът продава, но има разлика между сексапил и порнография.
Не ми пречи фактът, че сбирщина "свободолюбиви" женици са решили да се правят на творци, крадейки музика от чужди култури, добавяйки безмислени текстове, чийто единствен смисъл е подтик към освобождаване на първичните страсти... но ме притеснява, че голяма част от младите хора приемат твърде насериозно този бранш и се опитват да подражават по всевъзможни начини на "звездите". В наши дни целта на младежта е всеки да се прави на “лош” и "готин", чрез забранените неща, както е било винаги. За никого не е тайна какво се случва в повечето дискотеки - непълнолетни се докарват до състояния на алкохолни отравяния, което води при някои до проституция, побоища, насилие във всичките му аспекти... Алкохолът, сексът и наркотиците са навсякъде в младежките среди и много тийнейджъри тръгват по грешния път, заради лоши приятели, които са повлияни до голяма степен от живота на известните личности.
И тук идва въпроса, който трябва да си зададем - кой носи отговорност за предотвратяването на покварата у младите? Къде са органите на властта? Къде е полицията? За Бога, къде са родителите на тези деца? Моето твърдение е, че страната ни е в сегашното си състояние именно, защото никoй не се грижи за границите и бъдещето на страната. А бъдещето, това са младите ни хора....Смятам, че не трябва да позволяваме никoй стил музика да се отразява на живота на децата ни, тъй като музикалния бизнес е просто машина за пари, която трупа все повече и повече на наш гръб. До голяма степен за издигането например на "поп-фолк дивите" са виновни и определени медии. Защо трябва да разглеждаме тези личности като нещо неземно, което се превръща ви идеал за тийнейджърите и да отразяваме живота им като приказка без край ?
Да не забравяме, че ВИП персоните в България са просто обикновени хора, с комплекси, които се опитват да преодолеят ги чрез известността, бройките, външият вид и парите, но младите хора на родината ни са нещо много повече...и затова трябва да им се докаже, че не всичко изглежда такова каквото е. Бляскавият живот на музикалните звезди, всъщност е една илюзия, капан в който те са хванати и вече не могат да се измъкнат от него и в същата клопка попадат младежите, които посягат към всичко, към което не трябва, но разликата е, че те не печелят нищо от това, само страдание и срам за себе си и семействата си, защото когато прожекторите ужаснат завесата пада и зад нея има само съжаление...за живота, който е отминал и си го оставил да бъде пропилян.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
3 коментара:
daaaaa..mn umno razsazdava6 Aleks.Dano ima momi4eta, koito mislat kato tebe.Lo6oto e, 4e mladezite njamat baza za sravnenie, da znajat palnotsennostta na zivota, v kakwo se sastoi, dokade vodi,kakwo ti predlaga.te prosto za v edna magla, obkrazeni ot smog, ne mogat da se osvobodjat ot nego..tova e zaraza, obstestvena...njamat tsennostna sistema,njamat harakter,njamat li4nost.pove4eto sa podvizni vitsove,kakto gi nari4a edin prijatel..njamat tema, nad kojato smisleno da komentirat, njamat hobita, njamat tseli..zagubeni sa prosto..tema na razgovor: koli, pari, mehani,kra4mi , diskoteki;koj kogo po4erpil, koj kogo .....da ne prodalzavam..yazak za sledvastoto pokolenie v Balgaria...koeto njama gram 6ans da presupee..
Sirio
Хм,доста добре написано и бих казал -поучително,независимо от леките стилистични грешки и репийти на думи в едно изречение.
Моето мнение не се различава от това на Алекс,българите казват-"да оплакнем очите".Да,ама не,когато си плакнеш очите с помия надали ще "прогледнеш.
Жалко, че едно поколение си отива ей така.
Публикуване на коментар